top of page

קמפוס האמנויות החדש במרכז העיר ירושלים


במהלך שנת 2022 עבר בית הספר למשכן הקבע החדש במרכז העיר ירושלים, כחלק אינטגרלי מקמפוס האמנויות שנבנה ע"י עיריית ירושלים. הקמפוס החדש כולל ארבעה בתי ספר לאמנויות. חזונו של הקמפוס הוא לאפשר ולעודד שיתופי פעולה והפריה הדדית בין המוסדות שיפעלו בו והפיכתו למרכז ארצי ללימודי אמנויות הבמה והקולנוע.


הקמפוס מגדיר מחדש את מרכז העיר ירושלים כמרכז תרבות ופועל לקיומם של שיתופי פעולה מסוגים שונים. הלימודים בקמפוס מאפשרים ליוצרים ליהנות מהחיים במרכז העיר ולתרום לפיתוחם; התושבים והמבקרים בירושלים יכולים ליהנות ממרכז תרבות פורה ותוסס, כיאה לעיר בירה.


בית הספר סם שפיגל שוכן בבניין בן שבע קומות, על שטח של כ-4,000 מ"ר (לעומת 1,500 מ"ר במבנה הקודם), עם חללי לימוד ועבודה רבים, שלושה אולמות קולנוע ואולפן Sound Stage. אולמות הקולנוע יהיו פתוחים גם לקהל הרחב, ויאפשרו לסטודנטים להביא את יצירותיהם ישירות אל עיניו ולבו של הקהל.


טקס חנוכת המשכן נערך בנוכחות ראש העיר ירושלים משה ליאון, מנהלת בית הספר דנה בלנקשטיין כהן ונציגי קרן סם שפיגל מהארץ והעולם.


השקת מבנה הקבע החדש של סם שפיגל בית הספר לקולנוע ולטלוויזיה המיתולוגי בירושלים, מקבעת את מעמדו כמוסד החינוך לקולנוע המרכזי והגדול ביותר בישראל. המשכן החדש של סם שפיגל שנבחר זו השנה השישית ברציפות כאחד מ-15 בתי הספר לקולנוע המובילים בעולם, ישמש כמרכז לקולנוע וטלוויזיה עבור יוצרים צעירים, אנשי תעשייה מישראל ומהעולם וגם לקהל הרחב בירושלים.


משכן הקבע החדש של סם שפיגל ממוקם במרכז העיר, כחלק מקמפוס ירושלים לאמנויות החדש שהקימה עיריית ירושלים במטרה לעודד שיתופי פעולה בין המוסדות הפועלים בו ולהפוך אותו למרכז לאומנויות הבמה והקולנוע. הלימודים בקמפוס יאפשרו ליוצרים ליהנות מהחיים במרכז העיר ולתרום לפיתוחם, כיאה לעיר בירה, עם חזון לעתיד ומחשבה קדימה.


המעבר למשכן הקבע החדש בירושלים, הוא נקודת זמן משמעותית מאד בהיסטוריה של סם שפיגל. הוא מאפשר לביה"ס לפתח ולהגדיל את הפעילות ולהמשיך להיות בית ספר מרכזי ומשמעותי בתעשיית הקולנוע והטלוויזיה בישראל. זוהי זכות גדולה לבית הספר להוות חלק משמעותי בחזון של ירושלים שמכירה בחשיבות של תרבות ומייצרת הזדמנויות ליוצרים צעירים לחלום ולהגשים. ולצד הזכות הגדולה קיימת גם מחויבות ענקית של ביה"ס, לשלב מצוינות באחריות חברתית עמוקה ולשאוף תמיד להיות מוסד מוביל ומכיל שנותן מקום, מחזק ומטפח את מגוון הקולות השונים והייחודיים של העיר הזאת.

צילום: עמיר ברנר

קמפוס האמנויות החדש במרכז העיר ירושלים


  • מתחם הקרנה חדשני – שלושה אולמות קולנוע (יחד ולחוד) – אולם גדול (120 מקומות), אולם בינוני (80 מקומות) ואולם קטן (40 מקומות). אולמות הקולנוע ישמשו את הציבור הרחב, כמו גם את הסטודנטים, להרצאות ולכנסים. האולם הקטן ישמש גם אולפן גריידינג.

  • אולפן משוכלל להפקות קולנוע וטלוויזיה – Sound Stage – אולפן מקצועי בשטח של 120 מ"ר, שישמש להקמת סטים וצילומים להפקות בית הספר ולהפקות חיצוניות. האולפן יהיה ממוחשב ויכלול מערכות חשמל והידראוליקה לשליטה מרחוק על אמצעי התאורה והצילום

  • מרחב גלריה לאמנות ויצירה – מבואות לאולמות הקולנוע – לובי בשטח של כ-800 מ"ר, שישמש גלריה לאמנות ולאירוח תערוכות מתחלפות (וידיאו־ארט, ניו־מדיה, VR). בלובי ישכון גם בר־קפה אקסקלוסיבי

  • אולפן מיקס סאונד ממוחשב ומתקדם – האולפן ישמש לעיצוב הפסקול הסופי של הסרטים, ויכלול מערכות סאונד ומחשוב מתקדמות

  • ספרייה דיגיטלית – מאגר סטרימינג לצורכי לימוד – אחסון כל סרטי הלימוד של הסטודנטים וסרטי הבוגרים במערכות Serve ו-Streaming ברשת אינטרנט פנימית

  • האגף לעריכת סרטים – מרכז עריכה ויצירה – 22 חדרי עריכה מאובזרים במחשב ובתוכנות עריכה מתקדמות, כולל כיתת מחשבים ללימודי תוכנות

  • על גג העולם – אמפיתיאטרון להקרנות והופעות באוויר הפתוח – על גג הבניין ישכון אמפיתיאטרון שיכיל כ-90 מקומות ישיבה, עם מסך הקרנה נגלל. האתר ישמש להקרנות חוץ, לאירועים ולכנסים של בית הספר. בגינה יהיו מקומות ישיבה ומנוחה לסטודנטים

  • חללי למידה נוחים ומרווחים – שמונה כיתות לימוד – בכל כיתה יוצב מסך עם מערכות הקרנה וסאונד מתקדמות

  • מרחב מנוחה והשראה – מועדון סטודנטים – מרחב מנוחה והשראה לסטודנטים

  • חדר ישיבות בחלל המשרדים

bottom of page