אודות ועד מנהל הנהלה סגל אודות המפיק סם שפיגל עמיתי כבוד שקיפות מניפסט
מסלול מלא מסלול תסריטאות מסלול הפקה יוזמת
גלריית הבוגרים לינקים שימושיים
המסלול המלא מסלול תסריטאות יום פתוח טופס הרשמה מסלול הפקה יוזמת ידיעון בית הספר מלגות ופרסים
למה סם שפיגל?
רשימת המרצים
פרסים ורטרוספקטיבות
החממה הבינלאומית
סדנאות אמן
אירועים ויוזמות
מערכת מידע לסטודנט מערכת מידע למרצה אתר האינפורמציה inside ספריית ביה"ס ארכיון ביה"ס קישור מערכת משובים המעבדה לאתיקה
test test
EN
<< צפו ברשימת הידיעות המלאה
ההרשמה לשנת הלימודים הבאה בעיצומה! יום פתוח מקוון יתקיים ב-26.3
קול קורא: סיפורים מהבידוד - מיזם מיוחד של ביה"ס סם שפיגל וקרן גשר
לא יורדים מהמסך - סמסטר ב' נפתח באמצעות למידה מקוונת
נדחה אירוע המחווה של מוזיאון MoMA בניו יורק לציון 30 שנה
 

מסלולי לימוד

   << לידיעון כולל תוכנית הלימודים        << שנה ב        << שנה א    
שנה ב' - תסריטאות

מערכת הלימודים
הלימודים נמשכים שנתיים. כל שנת לימודים מחולקת לשני סמסטרים, עם חופשת ביניים בת כארבעה שבועות. אורכו של כל סמסטר 11-12 שבועות, והלימודים בו מתקיימים פעמיים בשבוע, מהבוקר עד הערב. במהלך שנת הלימודים נערכים כנסים וסדנאות מרוכזות. בפתיחת כל סמסטר מתקיימים מרתונים של סרטים והרצאות המיועדים לכלל תלמידי בית הספר.


ימי לימוד ושעות: 
שנה ב' - ימים א', ד', (19 ש"ש)

 

בנוסף, מתקיימות חונכויות אישיות וסדנאות אמן מחו"ל.

 


תוכנית הלימודים
הלימודים מבוססים על שיעורים עיוניים וסדנאות כתיבה בהנחיית אנשי מקצוע מובילים. מערך הקורסים מגּווַן וכולל גם סדנאות של בימוי ומשחק לתסריטאים, חונכויות אישיות, שיעורים עיוניים משותפים עם המסלול המלא וסדנאות אמן בינלאומיות. התוכנית מורכבת מקורסי חובה שרובם מיועדים לתלמידי המגמה בלבד וחלקם מיועדים לתלמידי המגמה עם תלמידי מסלולים אחרים.  

שנת הלימודים השנייה מוקדשת לכתיבת תסריטים בפורמטים שונים, תוך מיקוד בכתיבה לסדרות טלוויזיה, בכתיבה של סרט עלילתי באורך מלא ובהכנה מעשית לחיים המקצועיים בתעשיית הקולנוע והטלוויזיה הישראלית והבינלאומית. בתוך כך, במהלך הלימודים ובסיומם נחשפות עבודות התלמידים בפני גורמים בכירים בתעשייה במסגרת ועדות תסריט, שיתופי פעולה ייחודיים וערבי חשיפה לתעשייה.

 


פרוייקטים שנתיים וחונכויות
שנה ב' – תסריט עלילתי באורך מלא, בייבל מלא לסדרת טלוויזיה, פרויקט תיעודי או פרויקט ניו-מדיה (אופציה)

 

במהלך הלימודים מקבל כל תלמיד חונכות אישית לקידום הפרוייקט השנתי.

 


שיעורי שנה ב'

סדנאות: חדר כתיבה; תסריטי ז'אנר; מבנה לפיצ'ר 2+1; פיתוח בייבל לסדרה; עריכת תסריט באורך מלא 2+1; כתיבה לילדים ולנוער; כתיבת סדרות; כתיבה קומית; כתיבת סינופסיס והכנה לפיצ'ינג.


שיעורים עיוניים: תולדות הקולנוע; ללמוד מהצלחות ומכשלונות בישראל; פרק ראשון בסדרה; היום שאחרי - הגשה לקרנות ולגופי שידור; המשפחה הפוסט-מודרנית – מ"סיינפלד" ועד "זגורי אימפריה".

 


סדנאות אמן נוספות
סדנת אמן בעריכת פיצ'ר עם פרנץ רודנקירשן (גרמניה); סדנת הכנה לפיצ'ינג לקראת אירוע החשיפה לתעשייה של תלמידי המגמה.ועדות תסריטים פתוחות
במקביל לעבודה עם המורים והחונכים על הפרויקטים השנתיים, מגישים התלמידים את התסריטים לוועדה המורכבת מפורום מיוחד של מורי בית הספר ויוצרים חיצוניים. הביקורת הפתוחה בדיוק היא חלק מהותי מהתהליך הלימודי.

 

ועדות תסריטים פתוחות
במקביל לעבודה על הפרויקטים השנתיים עם המורים והחונכים, תלמידי המגמה מגישים את תסריטיהם לוועדה המורכבת מפורום מיוחד של מורי בית הספר ויוצרים חיצוניים. הביקורת הפתוחה היא חלק חיוני מהתהליך הלימודי.

 

 

אירוע תסריטרי - הצגת תסריטים לבמאים ולמפיקים בבית הספר
אירוע פיצ'ינג צבעוני שבו מציגים תלמידי מגמת תסריטאות בפני תלמידי המסלול המלא ומגמת ההפקה מבחר מתסריטי הלוקיישן שכתבו. האירוע נועד לקדם סינרגיה בין שלושת המסלולים ולאפשר לתלמידי מגמת ההפקה והמסלול המלא לבחור מבין התסריטים המוצגים את אלה שישמשו בסיס לסרטי הלוקיישן ולסרטי הגמר שלהם. לכבוד האירוע מפיקים וממחיזים התלמידים קטעים מתוך התסריטים; חלקם מוצגים באופן חי על הבמה, והאחרים מוקרנים על גבי מסך.


כדי לקדם שיתוף פעולה נרחב יותר בין תלמידי מסלול התסריטאות ותלמידי המסלול המלא ומגמת ההפקה הוחלט על אפיק תמיכה נוסף מטעם בית הספר בפרויקטים משותפים בשנת הלימודים תשע"ו: במאים ומפיקים שיבחרו לעבוד עם תלמידי תסריטאות על אחד הפרויקטים שהוצגו במסגרת התסריטרי יעברו למסגרת עבודה משותפת ויזכו בחונך שילווה אותם בתהליך העבודה המחודש על התסריט ובהכנתו להגשה לוועדות המסלול המלא. בתום התהליך, ולאחר שהוועדה תאשר את הפקת הפרויקט כסרט לוקיישן או כסרט הגמר, תקציב הפרויקט יזכה בבונוס בגובה 50% ממלגת ההפקה שמעניק בית הספר לסרטי לוקיישן וגמר.חשיפה לתעשייה
עם סיום שנת הלימודים השנייה, בתחילת חודש אוגוסט, נערך בסינמטק תל-אביב אירוע חגיגי שנועד לחשוף את הבוגרים הטריים בפני בכירי תעשיית הקולנוע והטלוויזיה: מפיקים, במאים, מנהלי קרנות, נציגי זכייניות ועוד. התלמידים מציגים בפני הפורום המקצועי פרויקטים נבחרים של פיצ'רים וסדרות טלוויזיה שפותחו במהלך שנת הלימודים השנייה בבית הספר.

 


תעודת בוגר
תעודת בוגר בית הספר במגמת תסריטאות תוענק בתום מסלול הלימודים. התעודה בחסות משרד התרבות.

 


פרסים
בטקס הסיום החגיגי של תלמידי המגמה בסינמטק ירושלים מוענקים מידי שנה פרסים לבוגרים מצטיינים בקטגוריות הבאות:


פרס ע"ש יוהנה פרנר לבוגר/ת מצטיין/ת 
פרס קרן הקולנוע הישראלי לפיתוח תסריט עלילתי באורך מלא 
פרס HOT לפיתוח סדרת טלוויזיה

צור קשר   I  מבוגרינו   I  VOD   I  אודות ביה"ס   I  דף הבית
החממה הבינלאומית   I  מן התקשורת   I  סדנאות   I  מרצים
לרשימת התומכים המלאה
בניית אתרים