אודות ועד מנהל הנהלה סגל אודות המפיק סם שפיגל עמיתי כבוד שקיפות מניפסט
מסלולי לימוד
גלריית הבוגרים לינקים שימושיים
אתר ההרשמה
למה סם שפיגל?
רשימת המרצים
פרסים ורטרוספקטיבות
החממה הבינלאומית
סדנאות אמן
אירועים ויוזמות
מערכת מידע לסטודנט מערכת מידע למרצה אתר האינפורמציה inside ספריית ביה"ס ארכיון ביה"ס קישור מערכת משובים המעבדה לאתיקה
test test
EN
<< צפו ברשימת הידיעות המלאה
ההרשמה בעיצומה. סיום מועד א' להרשמה 31.1.2021
ברכות חמות לבוגרות ובוגרי ביה"ס שזכו בפסטיבל הקולנוע ירושלים
ברכות לבוגר גיא הודס על זכיית הסרט "בדילוגים קלים" בפרס הקולנוע הדוקומנטרי הישראלי לשנת 2020 בקטגוריית סרטי סטודנטים
הוכרזו הזוכים במענקי הפקה במיזם "סיפורים מהבידוד"
 

מבזקים וחדשות

חגיגה כפולה לנדב לפיד – בפסטיבל ברלין ובפסטיבל קלרמונט-פראן

 

סרטו החדש של הבוגר נדב לפיד, "מילים נרדפות", התקבל לתחרות הרשמית של פסטיבל ברלין ה-69 ויתמודד על פרס "דב הזהב".

מסגרת התחרות הרשמית של הפסטיבל, שייערך בין התאריכים 7-17 בפברואר, נחשבת ליוקרתית ביותר, וזו הפעם הראשונה שמתמודד בה סרט ישראלי מזה שנים רבות.

 

נדב לפיד על הסט של "מילים נרדפות"

 

בשבוע שעבר זכה לפיד בעיטור אביר במסדר האמנויות והספרות של צרפת, אות אשר נוסד ב-1957, והוא ניתן בכול שנה למספר מצומצם מאוד של אנשים.

 

כמו כן, בפסטיבל הסרטים בקלרמונט-פראן בצרפת, בתאריכים 1-9 בפברואר, תתקיים רטרוספקטיבה לסרטיו הקצרים של לפיד (שמרביתם נעשו בתקופת לימודיו בבית הספר).

 

בקלרמונט-פראן יוקרנו 3 סרטים קצרים של לפיד:

"למה", מתוך "מכתב אהבה לקולנוע" -פרויקט והפקה של סטודנטיות בסם שפיגל של אסופת סרטים קצרים, מחווה ליצירות קולנוע גדולות,  2014

"החברה של אמיל", סרט הגמר של לפיד בביה"ס סם שפיגל, 2006

"מיומנו של צלם חתונות", סרט קצר בן 40 דק' של לפיד משנת 2016

 

פסטיבל קלרמונט-פראן לסרטים קצרים הוא האולימפיאדה של הסרט הקצר. נדב לפיד יעניק בטקס הסיום של הפסטיבל, פרס משותף של פסטיבל קלרמונט-פראן וחממת סם שפיגל לקולנוע בינלאומי, לסרט שיזכה בפרס התחרות.

 

לפיד מספר לאתר ביה"ס על חוויותיו בפסטיבלים השונים לאורך השנים:

"בשנה האחרונה נערכו לי רטרוספקטיבות בכמה מקומות בעולם- פסטיבל טורנטו, פסטיבל וילה דה קונדה, שכללו את הסרטים הקצרים והארוכים שלי. זו תחושה משמחת ומשונה. ארועים כאלה נערכים לרוב לכבודם של במאים מבוגרים יותר, שיש להם הרבה יותר סרטים ארוכים מאחוריהם. אני לא אעיד ביחס לעצמי אבל אני מניח שמי שהחליט לערוך את המחוות האלו זיהה שכבר בגוף היצירה הנוכחי יש אמירה קיומית-תוכנית שמתפרשת לאמירה קולנועית עיקבית ושלכן יהיה מעניין לארוז את כל היצירות האלו יחד, מתרגיל דמות של שנה א. ועד לפיצ'רים.

ארועים כאלה נותנים גם לך הזדמנות להביט במראה. ומה שהם בעיקר שיקפו לי הוא את התחושה שחלק גדול מהמחשבות והרעיונות שמתקיימים בסרטים הארוכים שלי היו קיימים כבר בתרגילי שנה א. ושלטוב ולרע, אתה עושה בעצם מהתחלה עד הסוף פחות או יותר את אותה היצירה, מונע ע"י אותן האובססיות. 

הרטרוספקטיבה הנוכחית בקלרמונט משמחת במיוחד בעיקר כי היא מתמקדת בסרטים קצרים.  וסרטים קצרים, כך למדתי מאז שהתחלתי לעשות פיצ'רים הם מהות החופש שהוא הרי מהות האושר.

בתחילת האלף, כשגרתי בפריז, בתקופה שעליה מדבר הסרט החדש שלי, "מילים נרדפות", הייתי די אבוד וחיפשתי כל עבודה אפשרית כדי לשרוד. מישהו סידר לי לעבוד 3 ימים בדסק הישראלי בקלרמונט. קולנוע לא עניין אותי אז במיוחד. רציתי להיות סופר. לא היה לי שום מושג מה הם פסטיבלי קולנוע. הייתי המום לראות את מאות ואלפי האנשים שעומדים בתורים ארוכים בקור מקפיא כדי להדחק לאולמות מלאים ולראות סרטים קצרים. לא חושב שנתקלתי עד אז בסרטים קצרים. אחר כך הצלחתי להשתחל בעצמי לאיזו הקרנה וראיתי סרט קצר יפה שחשבתי עליו הרבה.

ברלין היה פסטיבל הקולנוע הראשון שהייתי נוכח בו כבמאי עם "כביש", סרט לוקיישן, ב- 2005. הצלחתי לראות אז שני סרטים בתחרות הרשמית. אחד מצויין, אחד גרוע, ואני זוכר בעיקר את השיחות הקדחתניות של האנשים מסביב על הסרטים שראו. עוד ועוד ניתוחים, ויכוחים, ודיונים. 

התחושה שרק הקולנוע קיים". 

 

 

צור קשר   I  מבוגרינו   I  VOD   I  אודות ביה"ס   I  דף הבית
החממה הבינלאומית   I  מן התקשורת   I  סדנאות   I  מרצים
לרשימת התומכים המלאה
בניית אתרים