אודות ועד מנהל תומכים הנהלה סגל אודות המפיק סם שפיגל עמיתי כבוד ההיסטוריה - חזון וערכים שקיפות מניפסט
מסלול מלא מסלול תסריטאות מסלול הפקה יוזמת
גלריית הבוגרים קרן הבוגרים של סם שפיגל לינקים שימושיים
המסלול המלא מסלול תסריטאות יום פתוח מסלול הפקה יוזמת טופס הרשמה ידיעון בית הספר מלגות ופרסים
למה סם שפיגל?
רשימת המרצים
פרסים ורטרוספקטיבות
החממה הבינלאומית
סדנאות אמן
אירועים ויוזמות
מערכת מידע לסטודנט מערכת מידע למרצה אתר האינפורמציה inside ארכיון ביה"ס ספריית ביה"ס
test test
EN
<< צפו ברשימת הידיעות המלאה
רנן שור פורש מתפקידו כמנהל-מייסד של בית הספר סם שפיגל ליצירה קולנועית
ההרשמה לשנת הלימודים הבאה בעיצומה. יום פתוח ב-30.5
שיתוף הפעולה בין סם שפיגל לסוני קלאסיקס: הסמינר השלישי יוצא לדרך
"קולו של אחמד" - הפרק השלישי בטרילוגיית הבוגרים בבכורה עולמית בדוקאביב
 

מבזקים וחדשות

טיול שנה א' החדשה – אוקטובר 2018

 

ערב פתיחת שנת הלימודים החלו לימודי תלמידי שנה א', לראשונה בטיול קולנועי. שלושה ימי הקרנה בבית הספר סם שפיגל, בסינמטק ירושלים ובהליכה, תוך שימוש בטכנולוגיית אייפון, בשבילי הקולנוע הגלויים והסמויים של ירושלים, עם בוגרי בית הספר, בעקבות סרטיהם וסרטי מוריהם. שלושה דורות של סטוריטלינג קולנועי והשראה בירושלים, משער יפו ב -1897- אז סוף העולם - ועד הרכבת הקלה וגדר ההפרדה.

 

המורה דן גבע עם תלמידי שנה א' ("האור הנופל על ירושלים לקראת שבת")

 

המסע משלב 55 תלמידי שנה א' חדשים בבית הספר - מסלול הבימוי (23), מסלול תסריטאות (25) ומסלול הפקה יוזמת (7). מרבית התלמידים מגיעים מכל רחבי הארץ וירושלים היא עבורם סטריאוטיפ ממלכתי. כך החלו עד כה את קליטתם בעיר ובביה"ס סם שפיגל התובעני, תלמידים מאז 1989. השנה ,לראשונה, התלמידים החדשים למדו, סיירו ואכלו ביחד עם מוריהם וביניהם, לפני לימודיהם הפורמאליים.

 

שלושת ימי הסיור בירושלים הופכים את העיר ללוקיישן קולנועי ברבדי זמן שונים, רב פנים, תוסס ומתניע, בזכות המפגש הבלתי אמצעי עם היוצרים באתרי הצילום הבלתי צפויים שלה - בסמטאות אחוריות כמו גם באתרים אייקוניים וטעונים. הבוגרים יקרינו את סרטיהם בבית הספר ויצאו עם התלמידים ללוקיישנים שבהם התגבשו קולותיהם הקולנועיים. הם יובילו אותם למקומות שבהם התרחשו סיפוריהם, ינווטו איתם לסמטאות בהן הבחינו לראשונה באור הייחודי של העיר - In Your Eyes, תוך התמודדות עם קונפליקטים אמנותיים ואישיים.

 

מפגש קונטקסטואלי עם פרופ' ניסים קלדרון על ירושלים בספרות ובקולנוע והקרנה בסינמטק ירושלים לרסטורציה של "שלושה ימים וילד" מאת אורי זוהר (ע"פ א.ב. יהושע), גיבורים בגילם של הסטודנטים, כל אלה, יחד, מאפשרים להתחיל את הסרת האויב הראשוני המסוכן ביותר: הסטריאוטיפ של העיר.

חשיפתם של התלמידים לקונפליקטים הגלויים והסמויים, היכרות אינטימית תוך האזנה קשובה לרחשי הלב של הסיפור הלוקאלי ואופק הסיפורים שהוא מכיל, הם לב המסע. מנקודה זו מתחיל מסעם של תלמידי סם שפיגל החדשים, אל ביה"ס. ארוחת טעימות קולנועית וקולינרית באור ירושלמי קונפליקטואלי, סתווי.

 

 הטיול אל "המפלצת" בקריית יובל – אל סרטה הקלאסי של טליה לביא "שיבולת בקפה" (2003)

 

התרשמותו של המורה דן גבע


מתגובות התלמידים לשאלון אנונימי:


"למדתי על האפשרות לזקק את תחומי העניין עליהם ארצה לעבוד. רכשתי יכולת להסתכל בצורה אחרת על האור. הועשרתי בידע על שימוש בלוקיישן כמקור השראה לסרט."


 

"למרות היותי ירושלמית אסלית מאד נהניתי מהסיור, השוטטות בינות לסמטאותיה של ירושלים היתה עבורי חוויה עצמתית של לחוות את ירושלים מזווית חדשנית ואמנותית. החוויה היתה אנתרופולוגית בשל אופיה המיוחד של ירושלים ההיסטורית, דתית ופוליטית."

 


 

"דרך ההיכרות עם הקונפליקטים והלוקיישנים בעיר הרצון ליצור בה עלה משמעותית."

 

 

"כמה שאני אוהבת את ירושלים, אחרי הסיור אני אוהבת אותה אפילו יותר."

 

 

"ההשתתפות תרמה לי להכיר ולהתחבר לירושלים, להבין את הקונפליקטים בעיר ולהכיר מקומות חדשים שיעשירו את היצירה שלי. בנוסף ההיכרות עם בוגרי בית הספר והשיחות על יצירותיהם החשובות תרמו לי להבנה על המחשבות שמאחורי הרעיונות והביצוע לסרטיהם. בהקשר זה ארצה לציין במיוחד את הסיור עם תום שובל בו הוא לקח אותנו למקום בו צילם את "הלב הרעב" והסביר לנו את שיקולי בחירת המקום, הסיפור והרחיב על דרך עשיית הסרט הזה ואף סרטים נבחרים נוספים."

 

מורן איפרגן, בוגרת ביה"ס, יוצרת קולנוע תעודי "(הקיר")

 

"נתן השראה להיות מושפעת מהעיר ומהסביבה שחיה בה ופועלת בתוכה"

 

 

צור קשר   I  מבוגרינו   I  VOD   I  אודות ביה"ס   I  דף הבית
החממה הבינלאומית   I  מן התקשורת   I  סדנאות   I  מרצים
לרשימת התומכים המלאה
בניית אתרים