אודות ועד מנהל תומכים הנהלה סגל אודות המפיק סם שפיגל עמיתי כבוד ההיסטוריה - חזון וערכים שקיפות מניפסט
מסלול מלא מסלול תסריטאות מסלול הפקה יוזמת
גלריית הבוגרים קרן הבוגרים של סם שפיגל לינקים שימושיים
המסלול המלא מסלול תסריטאות יום פתוח מסלול הפקה יוזמת הרשמה ידיעון בית הספר מלגות ופרסים
למה סם שפיגל?
רשימת המרצים
פרסים ורטרוספקטיבות
החממה הבינלאומית
סדנאות אמן
אירועים ויוזמות
מערכת מידע לסטודנט מערכת מידע למרצה אתר האינפורמציה inside ארכיון ביה"ס ספריית ביה"ס
test test
EN
<< צפו ברשימת הידיעות המלאה
המחזור השמיני של חממת סם שפיגל לקולנוע בינלאומי נפתח השבוע במשכנות שאננים בירושלים
ההרשמה לשנה"ל 2019/2020 בעיצומה. יום פתוח ב-20.12 16:00
פרס הבמאי לאמרי דקל-קדוש בפסטיבל פואטייה היוקרתי
Hollywood Reporter בחר בבית הספר סם שפיגל כאחד מ-15 בתי הספר לקולנוע הטובים בעולם זו שנה שניה ברציפות
 

מבזקים וחדשות

פרימיירה מרגשת ל"פרה אדומה" בפסטיבל ברלין

 

 

"פרה אדומה" של הבוגרת ציביה יעקב ברקאי הוקרן ב-18 בפברואר בבכורה עולמית בפסטיבל ברלין. ההקרנה המרגשת הייתה בנוכחות הבימאית,  השחקנים, הצלם בועז יהונתן יעקב, ואנשי הפקה נוספים. בסרט משחקת מורן רוזנבלט, בוגרת מגמת תסריטאות של סם שפיגל.

 

צוות הסרט בפרימיירה בברלין. מימין: המפיק איתי תמיר, השחקנים מורן רוזנבלט,  גל תורן ואביגיל קובארי. הבמאית ציביה יעקב ברקאי והצלם בועז יהונתן יעקב.

 

"פרה אדומה", סרטה באורך המלא הראשון של ברקאי, פותח בחממת סם שפיגל.

 

סרטוני וידאו מהסרט

 

ביקורת על הסרט ב-Screen

 

 'Red Cow': Berlinale Review


הסרט בן 90 הדקות הוא סיפור התבגרות סמי-אוטוביוגרפי המתרחש במזרח ירושלים. בני,  בת למשפחת מתנחלים, נעשית במהלכו סקפטית ללאומנות הדתית האוטופית והמשיחית של אביה.

 ציביה ברקאי היא ילידת 1979, בית אל, בוגרת אולפנא לבנות בעפרה. פרסמה סיפור קצר בשם "שלום מלבן" בספר "עושים את זה" בהוצאת ביה"ס סם שפיגל ובעריכת בתיה גור (הוצאת עם עובד). ברקאי היא בוגרת בהצטיינות של המחזור השניים עשר של סם שפיגל במסלול המלא, יחד עם טליה לביאישי אורין, ויעל ראובני.

במהלך לימודיה התקבלה ל Talent Campus  בפסטיבל ברלין וסרט הגמר שלה, "ויקה", התחרה ב- 2006 בתחרות "ג'נריישן" של פסטיבל ברלין - אותה תחרות שבה השתתף "פרה אדומה", וכן בתחרות וולגין בפסטיבל ירושלים ופסטיבלים נוספים ברחבי העולם, וכן זכה במס' פרסים בינלאומיים.

ציביה היא גם בוגרת המחזור הראשון של החממה הבינלאומית של סם שפיגל (2012). הסרט מצטרף לבציר משובח ופורה במיוחד של המחזור הראשון.  רשימה חלקית של סרטים שהופקו מהמחזור שלה: "Run" של פיליפ לאקוט- הסרט הזוכה בפיצ'ינג החממה שגם הוקרן בפסטיבל קאן; "הגננת" של נדב לפיד; "שבוע ויום" אסף פולונסקי; "ברש" מיכל ויניק; "Imperial Dreams " מאליק ויטל ; We are Young. We are Strong"" בוראן קורבאני.

פרה אדומה מתרחש בהתנחלות סילאוון שבמזרח ירושלים ומלווה את מסעה של בני (בנימינה), 17, (בגילומה של אביגיל קובארי), יתומה מאם מינקות ובת יחידה ליהושע- משיחיסט ימיני קיצוני, ברגעים הקריטיים בהם היא עתידה לעצב את תודעתה - הדתית, המינית והפוליטית.

 

סמוך לפטירת סבתהּ האהובה של בני, נולדת עגלה אדומה כשרה. מציאת העגלה מהווה עבור יהושע אות וסימן לתחילת בניין ביהמ"ק השלישי ובני מוצאת עצמה נקשרת ודואגת ליצור המתוק והגשמי, עליו מושלכת משמעות הרת גורל. הקשר בין בני ויהושע קרוב במיוחד ועומד במבחנים רבים לאורך הסרט אך כשבני מתאהבת ביעל, 19 (בגילומה של מורן רוזנבלט) בת שירות לאומי, היא מגיעה לנקודת אל-חזור. ההתנגשות של העולם האפוקליפטי, המשיחי והאלים המתואר בסרט, עם מצב הדמדומים והפריחה של בני והתמודדותה עם התשוקות המודחקות שלה, מביאים להתרת ה"רסן" של בני. היא מגלה גם את כאב ההתפכחות וחווה על בשרה את חציית הגבול בין משיחיות אמונית לפאנאטיות דכאנית והרסנית ולא מפסיקה לחפש את הדרך שלה לחירות. כשברקע האירועים הולכים ומתלהטים, בני מנסה ברצון נואש ליצור לה וליעל בועה משלהן, אך כטבען של בועות, גם זו מתפוצצת.

 

ציביה ברקאי על פרה אדומה:

"בית אל: הפוליטי, הדתי, והמקום המורכב שלתוכו נולדתי. זוהי עדות, מלווה ברגשות של זרות, חוסר תחושה, בלבול ומצוקה גדולה.

 פרה אדומה בחר בי עוד לפני שבחרתי בו בעצמי, והוא אילץ אותי להתמודד עם השדים הגדולים ביותר שלי. דרכו, הצלחתי להבין את "ציווי הפרה האדומה", המסמלת את גאולת מדינת ישראל דרך אדמתה, והמסע לטיהור הבלתי- טהור, בו אתה נדרש להתנקות מחטאיך.

יש לנו היררכיה ברורה: היהודי, הגבר, 'הכומר'- כל אלו טהורים לחלוטין. כל מי שאינו יהודי, שאינו גבר, שאינו כהן- הוא נחות, כל אחד בדרגתו הנחותה. ישנן דרגות שונות של טֹהַר, ולכל אחד יש את מקומו: יהודים, פלשתינאים מוסלמים, ונשים פוריות- אבל מה לגבי "היהודי הבוגד", השמאלני, או בת דתייה אך לסבית?

יש לנו היסטוריה גלויה, פשוטה, מובנת מאליה. הגיבורה של הסרט משרטטת את הקושי של ה"אחר" כנגד אידאולוגיה לאומנית- הומוגנית זו, אך מציעה שחרור. הפרה האדומה, בניגוד לציווי הדתי, מציעה פדות וגאולה לגמרי אחרת, שונה מזו של שחרור הדם והאדמה.

 

את הסרט הפיקו איתי תמיר, ג'יראס קופטי וטוני קופטי.

 

צור קשר   I  מבוגרינו   I  VOD   I  אודות ביה"ס   I  דף הבית
החממה הבינלאומית   I  מן התקשורת   I  סדנאות   I  מרצים
לרשימת התומכים המלאה
בניית אתרים