אודות ועד מנהל תומכים הנהלה סגל אודות המפיק סם שפיגל עמיתי כבוד ההיסטוריה - חזון וערכים שקיפות מניפסט
מסלול מלא מסלול תסריטאות מסלול הפקה יוזמת
גלריית הבוגרים קרן הבוגרים של סם שפיגל לינקים שימושיים
המסלול המלא מסלול תסריטאות יום פתוח מסלול הפקה יוזמת הרשמה ידיעון בית הספר מלגות ופרסים
למה סם שפיגל?
רשימת המרצים
פרסים ורטרוספקטיבות
החממה הבינלאומית
סדנאות אמן
אירועים ויוזמות
מערכת מידע לסטודנט מערכת מידע למרצה אתר האינפורמציה inside ארכיון ביה"ס ספריית ביה"ס
test test
EN
<< צפו ברשימת הידיעות המלאה
המחזור השמיני של חממת סם שפיגל לקולנוע בינלאומי נפתח השבוע במשכנות שאננים בירושלים
ההרשמה לשנה"ל 2019/2020 בעיצומה. יום פתוח ב-20.12 16:00
פרס הבימוי בפסטיבל פואטייה היוקרתי לאמרי דקל-קדוש
Hollywood Reporter בחר בבית הספר סם שפיגל כאחד מ-15 בתי הספר לקולנוע הטובים בעולם זו שנה שניה ברציפות
 

מבזקים וחדשות

בוגרת תסריטאות סמדר שטיינברג היא זוכת פרס ספיר לספר ביכורים 2018

סמדר שטינברג, בוגרת מסלול תסריטאות, זכתה בפרס ספיר לספר ביכורים על ספרה "שבע דרכים לאיבוד" בהוצאת "כנרת".. הפרס, ע"ס 40,000 ש"ח, מוענק ליצירת הביכורים העברית האיכותית ביותר עפ"י בחירת השופטים.  בסיום לימודיה בסם שפיגל זכתה בפרס תסריט הפיצ'ר המצטיין של המחזור.

בשנת 2012 זכתה בפרס ספיר לספר ביכורים בוגרת מסלול תסריטאות איילת  גונדר-גושן על ספרה "לילה אחד, מרקוביץ'".

 

מנימוקי השופטים:

""שבע דרכים לאיבוד" מאת סמדר שטינברג הוא הישג מרשים של סופרת בראשית דרכה. שטינברג מיטיבה להתבונן בחיים של דמויותיה על המורכבות, הכאב, והצער הכרוכים בהתמעטות החיים. הכתיבה של שטינברג מוליכה את הקוראים ביד בוטחת בין הדמויות והעלילות תוך שימוש מאופק ורב יופי בדמיון וברגש. יכולתה של שטינברג לבסס דמויות ועלילות ולקשור אליהם את הקוראים, ראויה לציון ומעידה על כישרון רב. כל אלה מתבטאים בין היתר במורכבות של חלקיו השונים של הספר המתלכדים במיומנות רבה לידי סיום המשאיר אותו בנפשם של הקוראים זמן רב אחרי הקריאה."

 

סמדר מספרת על הפתעתה מהזכייה ועל איך לימודיה בסם שפיגל השפיעו על כתיבתה:

"הזכייה בפרס ספיר לספר ביכורים על "שבע דרכים לאיבוד" היתה הפתעה מוחלטת עבורי. ידעתי אמנם שההוצאה ("כנרת זמורה ביתן") הגישה את מועמדותי,

אבל מאותו רגע הדחקתי את הנושא. לא העזתי לחלום על זה אפילו. אולי משום כך עכשיו אני יותר נרגשת.

 

מאז ומתמיד אני כותבת, אבל רק מאז לימודי התסריטאות בסם שפיגל אני כותבת מקצועית. ההתנסות במגמה - העבודה האינטנסיבית לצד סטודנטים מוכשרים ורעבים ליצירה ותחת חסותם של מורים שחיים ונושמים אמנות - לימדה אותי להתייחס לכתיבה כמקצוע, או לפחות כמלאכה: כזאת שצריך להשקיע בה, לשכלל אותה ולשאת אותה גם כשהיא לא מתגמלת ואפילו כפוית טובה. 

הכתיבה היא גם כידוע דבר בודד מאד. בבדידות הזאת קשה להאמין שהמשפטים שאני כותבת יתגבשו לסיפור שלם, קשה להאמין שהדמויות יקומו לתחייה בדמיונם של הקוראים ובמיוחד קשה להאמין שמישהו יתעניין בעולמי הפנימי והכל- כך סובייקטיבי. אבל הלא יאומן קרה.

פרס ספיר מבחינתי זאת הכרה - לא רק ביכולת שלי כסופרת, אלא בעצם האפשרות לתקשר ולגעת באחרים דרך המלים."

 

שבע דרכים לאיבוד:

"שרשרת של דרמות קטנות, יומיומיות לכאורה, נכרכת סביב גיבורי הספר הזה ומאלצת אותם להישיר מבט אל השיבושים הגדולים של חייהם.

בני, פרופסור בגמלאות, ואשתו אריקה מגיעים במיטב מחלצותיהם לטקס החשוב שבו בני היה אמור לנאום, רק כדי לגלות שהוא התקיים עשור קודם לכן. במקום זאת הם מוצאים עצמם בארוחת ערב עם שפיצר - קולגה לשעבר שלו ומאהב לשעבר שלה - שחוזר לחייהם כרוח סערה וגורם לבני להיעלם ולאריקה לרדוף אחריו במסע בין תחנות חייהם הגיאוגרפיות והביוגרפיות.

הדיירת בדירתם הישנה של בני ואריקה, שהבית שלה מתפרק; בנם, יאיר, שמנסה להיחלץ לעזרתה ונתקע בעצמו; אמו הגוססת של שפיצר שרוצה לסגור חשבון עם המאהבת של בעלה המת, ובתו החיילת, שחוששת שהיא בהריון - כל אחד מהם מנסה לגבור על אובדנו הפרטי ומוכן לשם כך להתמסר להונאה עצמית, לפחות עד שהפנטזיה מתנפצת לו בין הידיים.

כך נמתחים קורים דקים בין תל אביב לירושלים, בין באר שבע לקיבוץ בצפון. גיבוריו של פרק אחד שבים ומופיעים בתפקידי משנה בפרקים אחרים, משפיעים מבלי משים זה על גורלו של זה."

צור קשר   I  מבוגרינו   I  VOD   I  אודות ביה"ס   I  דף הבית
החממה הבינלאומית   I  מן התקשורת   I  סדנאות   I  מרצים
לרשימת התומכים המלאה
בניית אתרים